Kila navíc mohou znamenat psychické potíže. Co o vás říká nadváha

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám dlouhodobě zhubnout? PhDr. Iva Málková, specialistka na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě (STOB).

Tělo a duše jsou spojité nádoby a jedna bez druhé nedají ani ránu. Právě proto odborníci tvrdí, že jakékoli změny na těle úzce souvisejí i s psychickým stavem. Nadváha podle nich pramení často ze závislosti na jídle, která má většinou nějaký hlubší význam. Za tukovými polštáři se mohou skrývat smutky, traumata či nezpracované emoce.

Lék na bolavé city

Co děláte, když vás někdo naštve, zklame nebo vám jakkoliv ublíží? Místo toho, abyste se snažili nějak uklidnit, třeba dechovým cvičením nebo procházkou, sáhnete po čokoládě, bonbonech a sušenkách…

Zprvu můžete mít pocit úlevy, ba dokonce euforie. Ale bohužel tahle cukrová vzpruha funguje jen jako náplast, a to hodně špatná. Brzy její kouzlo odezní a vám bude zase stejně bídně jako předtím, ne-li hůř. Znáte podobné situace i ze svého života?

Co dělat jinak: Dejte si potraviny s podílem vitaminu B, který zabírá proti stresu a nepříznivým emocím. Najdete ho v zelenině, celozrnném pečivu, fazolích, mléčných výrobcích nebo vejcích. Můžete si také vytvořit „krabičku poslední záchrany“ s kousky hořké čokolády, která béčko obsahuje. Noste ji s sebou a otevřete, až vám bude nejhůř.

Jídlo jako terapie

Víte o tom, že samotné pojídání pokrmů může působit uklidňujícím dojmem? Přesně to vyplynulo z vědeckého výzkumu, který potvrdil, že žvýkání uvolňuje z mimických svalů napětí a stres. Proto spousta lidí své problémy zajídá. Je to i váš případ?

Co dělat jinak: Nedržte smutky v sobě, dostaňte svoje emoce ven! Pořiďte si klidně boxovací pytel, na ruce zavažte bandáže a pořádně se z toho „vytřískejte“. Pokud se potřebujete co nejrychleji uklidnit, využijte žvýkačku. Uvolní váš obličej, zmírní vnitřní přetlak a na rozdíl od konzumace jídla vám nepřidá zbytečné kalorie.

Tuk, výraz frustrace

V sociálních mediích je úspěch spojený s atraktivním vzhledem a štíhlostí. Ne každý má ale na to, aby oslovil davy nebo si splnil svůj sen. Život je plný nástrah a pádů a někteří takové okamžiky řeší právě nadměrnou konzumací jídla. Pocity rezignace, bezmoci a zoufalství jsou strašně nutkavé a dokážou člověka udolat, totálně srazit na kolena…

Jak upozorňují psychologové, nadměrné jedení a obezita pak bývají vlastním trestem za představu, že jste něco nezvládli.

Co dělat jinak: Jezte žluté potraviny. Barva slunce vyzařuje optimismus a zvyšuje sebevědomí. A to je přesně to, co potřebujete. Do svého jídelníčku zařaďte banány, jsou bohaté na hořčík, který odbourává úzkosti a deprese. Přizvěte také citron, žlutý meloun, grep, kukuřici, případně i květy cukety.

Útěk před samotou

Někdy se stane, že osud vezme jiný spád a místo vztahu, manželství a rodiny vám přinese osamění. Nemusí to být definitivní stav, nicméně bolí.

Mnozí lidé, kteří nemají partnera, přátele, rodinu a pendlují mezi prací a domovem, vnímají jídlo jako hobby. Ne, že by jim všechny ty pokrmy chutnaly, je to jen způsob, jak zabít čas a prázdnotu.

Co dělat jinak: Utečte z domácího vězení! Místo samotky mezi čtyřmi stěnami se běžte projít do parku nebo si zaplavat.

Pohyb a změna prostředí vám zaručeně prospěje. Získáte příjemné zážitky a nebudete tolik myslet na jídlo.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/nadvaha-obezita-psychika-telo-duse.A250218_094418_zdravi_pet/4#space-a