Když zázrak na hubnutí nesedne. Je nám zle, zvracíme, padají vlasy, líčí pacienti
Moderní injekce a tablety na hubnutí jdou na dračku. Češi jich loni spotřebovali téměř milion balení. Mnozí tvrdí, že s léky až „zázračně“ ztrácejí kila a lepší se jejich zdravotní stav. Někomu je ale po nich tak zle, že musí snížit dávku, nebo dočasně přerušit či předčasně ukončit léčbu.
Pacienti, kterým moderní antiobezitika nesedla, popisují nejčastěji střevní problémy. Výjimečně si stěžují i na vážnější komplikace, jako je třeba zánět slinivky.
„Musela jsem s léčbou přestat. Bylo to k nevydržení: vysoký tep, nevolnost, říhání s příchutí zkažených vajec a podobně,“ líčí žena, která zkoušela injekce Saxenda.
O tom, že ne každému léky vyhovují, se přesvědčil i muž, který dostal jeden na vyzkoušení. „Zbytek jsem vrátil doktorovi. Zvracel jsem tak, že jsem nevěděl, kterou díru strčit do záchodu,“ popisuje.
Podobně dopadl i Stephen Fry, britský herec a komik, který před pár lety vážil až 130 kilo a začal si píchat Ozempic vyvinutý pro diabetiky. Nejdřív byl nadšený, že má menší chuť na jídlo i alkohol. Ale pak se cítil čím dál hůř. „Zvracel jsem až pětkrát denně a uvědomil si, že to nezvládám,“ přiznal před časem v rozhovoru pro noviny The Mirror.
Nejsou vhodné pro každého
Podle lékařů jsou moderní přípravky na hubnutí účinné a bezpečné, jinak by je lékové agentury nepustily k pacientům. Ale u někoho mohou mít nežádoucí vedlejší účinky jako všechny léky, proto nejsou vhodné pro každého.
Dánská farmaceutická firma Novo Nordisk díky výrobě léků Ozempic a Wegovy (a předtím Saxendy) vydělala miliardy eur a stala se nejhodnotnější firmou v celé Evropě. Její tržní hodnota převýšila předchozí jedničku, „impérium luxusu“ Louis Vuitton. Novo Nordisk vyrábí lék na hubnutí i ve formě tabletek. Rybelsus má stejný účinek jako Ozempic, jeho popularity však ani zdaleka nedosahuje. Hlavně mužům vadí, že se pilulky musejí užívat denně nalačno, a navíc se půl hodiny po jejich požití nesmí jíst. Píchnout si jednou týdně do podkoží injekční pero je snazší…
„Opatrný bych byl u některých pacientů s nemocemi štítné žlázy, záněty střev, rakovinou, s duševní nemocí či labilní psychikou. Mohou lék dostat, ale musí je hlídat odborník. Ten ví, co lze předepsat vzhledem k tomu, jakými nemocemi člověk trpí a které další léky užívá,“ vysvětluje lékař Rolando Arias, který se věnuje léčbě obezity. „Pacienti hlavně nesmí brát dva stejné nebo podobné léky ze skupiny antiobezitik,“ upozorňuje.
Většina léčiv na hubnutí působí přes střeva. „Proto se objevují nejčastěji střevní problémy jako průjem či zácpa, pocit na zvracení nebo zvracení. Obvykle jsou však lehčího rázu. S vážnými komplikacemi jsem se u svých pacientů nesetkal,“ uklidňuje předseda České diabetologické společnosti Martin Haluzík.
I příbalové letáky uvádějí jako nejčastější nežádoucí účinky střevní potíže. V malé míře zmiňují i další možná rizika jako závrať, únavu, změnu citlivosti kůže, padání vlasů, bolest hlavy, alergické reakce v místě vpichu, ale i zvýšenou srdeční frekvenci či zánět slinivky břišní.
Dost odlišné potíže může vyvolat lék v tabletách Mysimba s kombinací dvou účinných látek, které působí na centrální nervový systém. Je vhodný pro pacienty s emočním jedením, kteří zajídají stres či smutek a nejsou schopni se ovládnout.
Mysimba sníží účinek opioidů
Tablety Mysimba se ale nesmí kombinovat s opioidy, protože potlačují jejich účinky. Ze stejného důvodu je nutné lék vysadit i před operací v anestezii.
Výrobce navíc musí do roku 2028 doložit výsledky studie, která prokáže, že ani při dlouhodobém užívání nehrozí zvýšené riziko onemocnění srdce a cév. „Do té doby Evropská léková agentura doporučuje lékařům, aby léčivo předepisovali pacientovi nejdéle rok a v případě, že jeho hmotnost neklesá, ukončili léčbu dříve,“ upozorňuje na svém webu lékový ústav.
Možných potíží při užívání Mysimby uvádí výrobce daleko víc: poruchy spánku, úzkosti, třes, letargii, zvýšení krevního tlaku či srdeční frekvence, návaly horka, svědění, pocení, vyrážky, vypadávání vlasů, nervozitu, podrážděnost. Vzácně hrozí až halucinace, zmatenost, poruchy paměti, deprese, paranoia, psychotické poruchy, sebevražedné představy a chování či epileptický záchvat. Pacienti ani lékaři ale tak vážné potíže zatím nepozorují.
„Léky na hubnutí pomáhají a většina lidí nemá žádné nebo jen lehčí potíže, které postupně vymizí,“ říká ze zkušeností vědecký sekretář České diabetologické společnosti Jan Šoupal.
I podle něj mohou léky na hubnutí vyvolávat nepříjemné a opakované zvracení nebo vzácně žlučníkový záchvat, protože většina zpomaluje pohyby trávicího traktu i žlučových cest. Občas se objevují i případy tachykardie. „Léky zvyšují tepovou frekvenci průměrně o dva až tři tepy za minutu, ale u citlivých jedinců podstatně více. Takových případů je však minimum,“ dodává diabetolog Šoupal.
Potvrzuje to fakt, že oficiálních stížností je málo. „Loni jsme dostali celkem 28 podnětů s podezřením na nežádoucí účinky léčiv na hubnutí. Nejčastěji šlo o reakce v místě vpichu a střevní potíže. Dva pacienti uvedli souvislost léčby semaglutidem se zánětem slinivky břišní,“ říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň. Ani jeden podnět se podle něj netýkal Mysimby.
Primář dětského oddělení Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice a dětský obezitolog Jan Boženský navíc tvrdí, že ne vždy musí střevní či jiné potíže souviset s účinky léčiv na hubnutí. Příčinou bývá podle něj spíš celkový zdravotní stav pacientů a jejich jídelníček. „Pokud někdo užívá léky, které ovlivňují činnost střev, ale neupraví stravu, nemůže se divit, že jeho tělo protestuje proti sladkým, tučným či mastným jídlům,“ upozorňuje lékař.
Strava podle něj souvisí i se ztrátou vlasů a jinými problémy. „Léky na hubnutí vypadávání vlasů způsobit nemohou. Ale podvýživa ano. Kvůli špatné stravě bývají obézní lidé často podvyživení, vidíme to i u dětí. Když při léčbě jídlo ještě omezí a nedoplní, co je třeba, jejich stav se zhoršuje. Organismus to nezvládá, protože mu chybějí důležité látky jako bílkoviny, minerály a vitaminy,“ vysvětluje Jan Boženský.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ozempic-saxenda-lek-obezita-nadvaha-vedlejsi-ucinky-nevolnost-dieta.A250403_172215_domaci_krd?zdroj=otvirak